Dernek amacini gerçeklestirmek için; Kanunlarda öngörülen ilgili makamlardan izin alinmak ve resmi muameleleri tamamlamak kaydiyla,

Kitap okuma salonlari, spor salonlari, kütüphaneler, arastirma ve inceleme enstitüleri, müzeler,anaokulu,ilkokul,ortaokul,lise ve dengi okullar,yurt ve pansiyonlar misafirhaneler, arsiv ve dökümantasyon ve koordinasyon merkezleri , bilgi bankalari vs.. kurumlar tesis eder.

Amacina uygun alanlarda tahsil veya arastirma burslari verir. Ilmi arastirmalar yaptirabilir veya bu tür arastirmalara ayni ve nakdi yardimda bulunabilir.

Konferans, Seminer, kurs, vaaz, açikoturum, forum, kongre, ve sempozyum, yarislar, senlikler, anma törenleri vs.. tertip etmek.

Fakir ve muhtaçlara, mülteci, siginmaci ve göçmenlere her türlü ayni ve nakdi yardimlarda bulunmak. Yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde Gida Bankaciligi yapmak.

Bilgisayar, daktilo, lisan, tezhip, minyatür, ebru, hat ve Kur%27an okuma, Klasik Türk Musikisi, konusma, yazma, hizli okuma, tiyatro gibi alanlarda kurslar düzenlemek.

Sesli ( Kaset, CD ), Görüntülü (tiyatro, film , video ve VCD) ve Yazili ( Kitap , Brosür,Bülten, gazete, dergi) süreli veya süresiz yayinlar yapar. Bu alanda çikan diger yayinlarla isbirligi yapar. Faaliyetlerini ve görüslerini kamuoyuna duyurmak üzere basin açiklamalari yapar ve bildiriler yayinlar.

Muhtelif sosyal grup ve topluluklar arasinda kültürel faaliyetleri yayginlastirmak için toplantilar,geziler, ziyaretler ve sohbetler tertip etmek. Fertler, dernekler ve müesseseler arasindaki kirginlik ve muhalefetleri izale edici faaliyette bulunmak.

Ahlak, Kültür,Çevre ve Egitim konularinda yayin ve arastirma için çalisma gruplari ve komisyonlar olusturur. Amacina uygun her türlü Kültürel ve Sanatsal faaliyetlerde bulunur.

Dernek amaçlarini gerçeklestirmek üzere baska derneklere ve konfederasyonlara kurucu veya üye olabilir. Bu durumda dernegi yönetim kurulu baskani veya temsile görevlendirecegi kisi temsil eder ve oy kullanir. Baska dernekler, vakif, sendika, mesleki kuruluslar ve benzeri sivil toplum kuruluslariyla ortak bir amaci gerçeklestirmek üzere girisim, hareket vb. adlarla olusturduklari tüzel kisiligi bulunmayan geçici nitelikteki platformlar kurabilir, kurulmus olanlara katilabilir, ortak çalismalar yapabilir. Adi geçen kurumlardan maddi yardim alabilir ve bunlra maddi yardimda bulunabilir. Dernek amaçlari dogrultusunda Siyasi Partilerle isbirligi yapabilir.

Fertlerin fiziki ve ruhi sagliklari ile ilgilenmek, gerektiginde muayene ve tedavileri için özel ve resmi kuruluslarla temasa geçer, muayene ve tedavi ücretlerini karsilar.

Faaliyetleri için yer kiralamak, kiraya vermek ve gayrimenkul bagislarini kabul etmek ve gerekli diger hukuki islemleri yapmak.

Doganin, insan sagliginin, yesil alanlarin, toprak ve bitki örtüsünün, özel veya devlet ormanlarinin, her türlü agaç topluluklarinin, meralarin korunmasi, gelistirilmesi ve yenilerinin teskil edilmesini saglamak için faaliyette bulunmak.

Çevrenin korunmasi ve iyilestirilmesi, Küresel Isinmanin azaltilmasi amaciyla arastirmalar yaptirmak, bu konuda yetkili makamlara sunulmak üzere projeler hazirlamak ve hazirlatmak, konferans, açik oturum vb. faaliyetler tertip etmek.

Atik, artik ve yakitlar ile ekolojik dengeyi bozan ve havada, suda, toprakta, kalici özellik gösteren, Küresel Isinmayi arttirici kirleticiler için kamuoyu olusturmak, ve bu konuda yetkili makamlari uyarmak.

Çevre konusunda faaliyette bulunan diger özel ve kamu tüzel kisileriyle isbirligi yapmak, çevre ile ilgili konularda dökümantasyon , yayin ve tanitim faaliyetlerinde bulunmak.

Çevre Güzelligini Saglamak amaci ile orman müdürlükleriyle diyalog kurmak, kiralanan veya satin alinan bos arazilerde agaçlandirma çalismalari yapmak, özel orman alanlari olusturmak.

Orman, göl, akarsu… vb tabii güzellige sahip alanlarda dinlenme, piknik alanlari ve spor tesisleri yapmak ve halkin hizmetine sunmak.

Çiçek seralari, parklar, çay bahçeleri… vb alanlar olusturmak ve tesisler kurmak.

Tarih ve Kültür eserlerine sahip çikmak, bu eserlerin korunmasi, tanitilmasi, Restorasyonu ve bunlardan verimli bir sekilde faydalanilmasi maksadi ile Kültür ve Turizm Bakanliklari ve Müdürlükleri, Diyanet isleri baskanliklari, Il ve Ilçe Müftülükleri ile diyalog kurmak ve bu yola çesitli egitici faaliyetler (konferans, seminer, vb..) yapmak, kart, brosür ve kitapçiklar bastirmak.

Izciligin ve sivil savunmanin yayginlastirilmasi, tanitilmasi ve kisilerin donanimli kilinmasi için her türlü çalismalari yapar ve izcilik ve sivil savunma kurslar düzenler, izci gruplari olusturur, kurtarma ve çalisma ekipleri olusturur.

Dernek gayesine uygun faaliyet gösteren yurt içinde ve yurt disinda bulunan dernek, vakif, resmi kuruluslar, tüm gerçek ve tüzel kisiliklerle isbirligi yapar, karsilikli yardimlasmayi saglar.