admin/ Nisan 23, 2020/ BLOG

Oruç bağışıklığı güçlendiriyor

COVID-19’un bağışıklık sistemi düşük kişileri etkilediği biliniyor. Bağışıklık sistemini güçten düşüren aç kalmak değil, sağlıksız beslenmektir. Oruç tutmaksa bağışıklığın güçlenmesini sağlar.

Koronavirüsün zayıf bağışıklık sistemine sahip olanları daha çok etkilediğini, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı beslenmek gerektiğini de biliyoruz. Bu bilinenler, ‘Oruç tutmak bağışıklık sistemini zayıflatır mı?’ sorusunu akıllara getirdi.  Bu konuda uzmanlar oruç tutmanın bağışıklığı daha da güçlendirdiğinde hemfikir.

Sabah’ta yer alan haberde, Dr. Halit Yerebakan şunları söylüyor: “Belli bir süre aç kalmak yani oruç tutmak, insan vücudunu da iyileştiriyor; vücuttaki hücre hasarını azaltıyor, iltihap oluşumunu önlüyor ve kanser hücresi oluşumlarını yok ediyor. Vücudun; sindirim, düşünme, bağışıklık gibi işlevlerin çalışmasını sağlayan belli bir enerjisi var. Oruç tutmak, mevcut enerjinin sindirim yerine diğer sistemlerde kullanılmasına olanak sağlar. Vücuda giren gıdalardaki istenmeyen mikroorganizmaları önlemek için öncelikli olarak bağışıklık sistemi devreye girer ve diğer aktiviteler için ayrılmış enerji rezervlerini de kullanır. Oruç tutmak, enfeksiyonları ve diğer istenmeyenleri yok etmek için beyaz kan hücrelerinin serbest kalmasını sağlar.”

Oruç, bağışıklık için güzel bir fırsat

Yapılan araştırmalara göre uzun süren açlık, bağışıklığın düzenlenmesi sürecine daha fazla enerjinin odaklanmasını sağlıyor. Hatta aralıklı oruç diyetini birçok uzman öneriyor. Oruç tutmak da bu diyet türüyle neredeyse aynı şartlara sahip. Tek fark, oruç tutarken aç geçirilen sürede su içilemiyor olması. Ancak iftar ve sahur arasında düzenli su tüketilmesi, bağırsaklardaki doğal mikroorganizmaların sayısını azaltır. Buradaki mikroorganizma sayısının azalması, kullanılacak enerjinin daha önemli alanlara yönlenmesini sağlar. Böylece bağışıklık sistemi, vücutta onarılması gereken ve daha önce enerji bulup yapamadığı iyileştirmelere başlayabilir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa ve sürekli olarak ilaç kullanıyorsanız, oruç tutmanızda sakınca olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz.

Uzun süreli açlık bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Orucun bağışıklığa katkısına dair açıklama yapan bir başka isim Dr. Cevdet Erdöl, orucun, bağışıklık sistemini ve hücre yenilenmesini olumlu yönde etkilediğinin bilimsel olarak kanıtlandığını söyleyerek, şunları anlattı:

“Normal insanların oruç tutmasında, bağışıklık sistemini de güçlendireceğini bilmemiz lazım. Vücut direncini artıracağını bilmemiz lazım. Ancak hasta olan kişilerde kendi durumlarının, kendi diğer hastalıklarının da dikkate alınması gerekmekte. Oruç açlığa niyetlenme olayıdır. Çünkü biz yemek yerken, niyetlenirken vücudumuz kendini yemek için hazırlıyor. Aynı şekilde oruç tutmaya niyetlendiğinizde de aç kalmaya şartlıyor kendini vücut. Oruç tutmanın zihinsel ve ruhsal boyutu var. Oruç tutma başlı başına bir aç kalma, susuz kalma olayı değildir. Oruç tutarken kişi kendini zihnen ona hazırlıyor. İftarla birlikte bu programdan çıkıyor. İftarda da her şeyi anında yemememiz lazım. Yemeye başladığımızda yavaşça yememiz lazım. Aksi halde vücut aniden yükselen bir yemekle kendini yoracaktır.” dedi.

Vücudun oruca kendini hazırlama periyodu olduğunu söyleyen Erdöl, “Yemek yerken de aynı şekilde tüm organlarımız yemeğe hazırlanıyor. Bu yönüyle saygı duymamız lazım. Tuttuğumuz oruç vücudumuzdaki hücrelerin yenilenmesine, vücut direncimizin artmasına vesile oluyor” dedi.